Průvodce nákupem

Prakticky každý týden pomáhám zákazníkům s výběrem vhodné úlové sestavy. Zde jsou vypsány nejčastější možnosti a má doporučení…

Vždy záleží na vašich konkrétních podmínkách. Kdo nemá moc peněz, koupí základní vybavení aby mohl umístit oddělek či roj a když včelstvo začíná své prostory přerůstat, shání nové nástavky a narychlo stlouká rámečky… Druhým extrémem jsou lidé, kteří nakoupí veškeré vybavení se 100%ní rezervou a prázdné úly jim pak doma neužitečně leží.

Řádně silné včelstvo s kvalitní matkou obsadí 3-4 nástavky plodišťní, plus 2-4nástavky medníkové. To celé na vysokém varroadně, můžete používat mateří mřížku , vše zakryto strůpkovou fólií, uteplivkou a navrchu by mělo ležet nízké dno(já mám ke každému včelstvu tři). V případě že nemáte včelín ani přístřešek, ještě nahoru patří plechová stříška.

Ceny vypočítané na této stránce nemusí být aktuální, například v červenci 22 jsem byl nucen přizpůsobit ceny cenám materiálů a zde jsem to zapoměl přepočítat až do prosince. Vždy platí co je v ceníku, počítám s tím, že sčítat zvládne každý :)

MŮŽETE ZAČÍT S :

ODDĚLKEM

když je silný a brzký (květen), obsadí a plně vystaví do podzima 3 nástavky mezistěn. Na jaře umístíme oddělek do nástavku na nízkém dně (malé společenství si lépe udrží správné mikroklima) ,doplníme rámky, navrch folii, uteplivku a stříšku. Podle potřeby podněcujeme (nejlepším způsobem bude 1-rámkové krmítko). Jak včelstvíčko roste, postupně přidáváme nástavky. V srpnu už by mělo mít včelstvo obsazeny 3 nástavky a krmíme intenzivněji, nízké dno vyměníme za diagnostické varroadno.

  • Potřebujete: nízké dno,3x nástavek,30x rámek, folii, uteplivku, plechové víko, varroadno = cca 3350Kč
  • Na další sezonu bude třeba: 3x nástavek,35x rámek, mateří mřížku, krmnou vaničku = cca 2350Kč
  • Na oddělek/roj/do foroty: nízké dno,2x nástavek,20x rámek, folie, uteplivka = cca 1660Kč

ROJEM

Opět ideálně sehnat květnový a co nejsilnější. Takový dle síly vypustíme večer náběhem do dvou až tří nástavků mezistěn, o 2týdny později můžeme přidat další nástavek a tak dále, dokud včelstvo staví. Silný roj je schopen postavit 4-6 nástavků a mnohdy je možné již v nultém roce vytáčet med.

  • Potřebujete: nízké dno, 5x nástavek, 55x rámek, folii, uteplivku, plechové víko, krmnou vaničku, varroadno = cca 4800Kč
  • Na další sezonu bude třeba: 1x nástavek s rámky(620Kč) a vybavení na oddělek/roj/do foroty: nízké dno, 2x nástavek, 20x rámek, folie, uteplivka, víko = cca 1970Kč

VYZIMOVANÝM ODDĚLKEM

či včelstvem(3-4nástavky). Počítat se dá, že takové včelstvo obsadí 6nástavků a nejspíš z něho ještě uděláte oddělek. Ten obsadí další dva až tři nástavky a může se zase na podzim připojit zpět, čímž získáte do příští sezony velmi silné, potenciálně v brzkém jaře dvoumatečné včelstvo, tedy vyšší výnosy.

  • Potřebujete: varroadno, 6x nástavek, 65x rámek, folii, uteplivku, plechové víko, krmnou vaničku, mateří mřížku = cca 5400Kč
  • Na oddělek/roj/do foroty: nízké dno, 2x nástavek, 20x rámek, folie, uteplivka, víko = cca 1970Kč

VČELSTVEM NA JINÉ RÁMKOVÉ MÍŘE

Takové je nejlepší v únoru/březnu převěsit (k současným rámkům přidrátujeme nebo přišroubujeme horní loučky Langstroth) do vysokého dna a jednoho prázdného nástavku, dále pokračujeme nástavky mezistěn.

  • Potřebujete: totéž co na vyzimovaný oddělek plus 10x vrchní loučka (k tomu účelu tu mám bednu latěk zdarma)

POZDNÍ ODDĚLKY

obecně nedoporučuji. Mnohdy včelař sesype po snůšce staré nepotřebné a z větší části již upracované včely do bedny, přidá matku a oddělek jde do světa. Když dostanete v červenci něco takového na 5ti plástech, je malá pravděpodobnost že to bez velké péče přežije zimu. Když se tak stane, stejně máte na jaře mrzáčka, který bude celou sezonu dorůstat a až další rok z něj něco bude – ideální prostředí pro rozvoj viróz, moru plodu atd. Když už pořizovat včely v červenci, tak silný smetenec obsedající 2-3nástavky – s tím už se dá pracovat.

Komentáře jsou uzavřeny.